-PRE ORDER- Moderoid Orguss [MODEL KIT] [Re-release]
Manufacturer: Good Smile Copany
- Series: Super Dimension Century Orguss
- Pre-Orders Close: 22 June 2026
- Š1983 BIGWESTăťTMS
Calculate Shipping
Store Pickup - Burwood (NSW) - $0.00
Pick up at our Burwood Store. (52 Burwood Rd, Burwood, NSW 2134). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
Store Pickup - Sydney CBD - $0.00
Pick up at our Sydney CBD Store (10/324 Pitt St, Sydney NSW 2000). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
From the anime series "Super Dimension Century Orguss", comes a MODEROID plastic model of the main character Kei Katsuragi's mecha, Orguss!
?The model stands at about 160mm in height and features several points of articulation. ?Reviewed and approved by mechanical designer Kazutaka Miyatake. ?It can be transformed into its Orgroid, Flier, Gerwalk and Tank forms without using interchangeable parts. ?Cockpit parts that prioritize proper proportions are included for its Flier and Gerwalk forms, bringing its appearance even closer to its look from the anime. ?Missile gun and interchangeable hand parts are included. ?The various parts of the mecha have been separated into different colored runners, pre-painted parts and stickers, making it easy to recreate the mecha with a simple assembly. Ready-to-assemble plastic model kit. Non-scale. Approx. 160mm in height (in Orgroid form).
(GSC03534)
| SKU | GSC03534 |
| Barcode # | 4570232581920 |
| Brand | Good Smile Copany |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008750000m3 |