-PRE ORDER- Combat Armors MAX 32 Abitate T10B Blockhead Version GT 1/72 Scale [MODEL KIT]
Manufacturer: Max Factory
- Series: Get Truth Fang of the Sun Dougram
- Pre-Orders Close: 22 June 2026
- Šď¸ĺ¤Şç°ĺŁĺşˇçˇ/ĺ°ĺŚé¤¨ăŠď¸SUNRISE
Calculate Shipping
Store Pickup - Burwood (NSW) - $0.00
Pick up at our Burwood Store. (52 Burwood Rd, Burwood, NSW 2134). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
Store Pickup - Sydney CBD - $0.00
Pick up at our Sydney CBD Store (10/324 Pitt St, Sydney NSW 2000). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
"Not even justice, I want to get truth. Can you see the truth!?"
From Yasuo Ohtagaki's popular comic "Get Truth Fang of the Sun Dougram" comes a 1/72 scale plastic model of the Federation army's mass-production Combat Armor?Blockhead!
This large Combat Armor is even bigger than the Dougram and Roundfacer models. ¡ The kit includes parts divided into different colors and decals, allowing you to closely recreate the Blockhead from the comic without any paintwork. ¡ A mag launcher and 6-round missile pod weapons are included. ¡ Translucent parts have been used for the canopy. ¡ This model kit makes use of snap-fit connections for easy assembly. No glue required. ¡ Water-slide decals are included. Ready-to-assemble 1/72 scale plastic model kit. Water-slide decals included. Approximately 170mm in height.
(GSC07816)
| SKU | GSC07816 |
| Barcode # | 4545784015476 |
| Brand | Max Factory |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.013125000m3 |