-PRE ORDER- Moderoid Nikick Standard Type Common Soldier [MODEL KIT]
Manufacturer: Good Smile Copany
- Series: Super Dimension Century Orguss
- Pre-Orders Close: 22 June 2026
- Š1983 BIGWESTăťTMS
Calculate Shipping
Store Pickup - Burwood (NSW) - $0.00
Pick up at our Burwood Store. (52 Burwood Rd, Burwood, NSW 2134). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
Store Pickup - Sydney CBD - $0.00
Pick up at our Sydney CBD Store (10/324 Pitt St, Sydney NSW 2000). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
From the anime series "Super Dimension Century Orguss" comes a plastic model kit of the standard Nikickthe Inertial Control Combat Gerwalk of the Chiram armypiloted by common soldiers.
¡ The model stands at approx. 160mm tall and its joints are fully articulated. ¡ Its distinctive head and forearm parts have been newly sculpted for this release. ¡ Recreate the Gerwalker, Flier and Battroid forms without the need for interchangeable parts! ¡ The use of transformation support parts allows for even more stability in Flier and Gerwalker form. ¡ Includes interchangeable hand parts, laser pistol, four missiles, four unmanned reconnaissance detectors and a triple-barreled cannon as a bonus. ¡ Weapons and detectors can be attached to the sides of each leg. ¡ The various parts of the mecha have been separated into different colored runners, pre-painted parts and stickers, making it easy to recreate the mecha with a simple assembly. Ready-to-assemble non-scale plastic model kit. Approximately 160mm in height.
(GSC07832)
| SKU | GSC07832 |
| Barcode # | 4571697186545 |
| Brand | Good Smile Copany |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008750000m3 |