-PRE ORDER- COMBAT ARMORS MAX26 Fang of the Sun Set 1/72 Scale [MODEL KIT] [Re-release]
Manufacturer: Max Factory
- Series: Fang of the Sun Dougram
- Pre-Orders Close: 06 July 2026
- ©SUNRISE
RRP $59.95
$44.96
Pre-order discount price ends in
Estimated Arrival 28 February 2027
Calculate Shipping
Store Pickup - Burwood (NSW) - $0.00
Pick up at our Burwood Store. (52 Burwood Rd, Burwood, NSW 2134). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
Store Pickup - Sydney CBD - $0.00
Pick up at our Sydney CBD Store (10/324 Pitt St, Sydney NSW 2000). Please wait for confirmation that your order is ready for pickup after ordering.
From the anime series celebrating 40 years since its initial airing, "Fang of the Sun Dougram", comes a 1/72 scale model kit of the members of the Fang of the Sun! Includes figures of Crinn Cashim, Rocky Andor, Canary Donett, Billy Bol, Chico Biente, Nanashi, Festo Bronco, Heckle G. Thompson, George Juldan, Rita Bereto. The hovercraft used throughout the series, Groundsearch, is included as well. Be sure to display them with Combat Armors from the series!
・*Waterslide decals to recreate the markings of the Groundsearch are included.
・*Plastic model adhesive required for assembly.
・*Use plastic model paint for painting.
・*Gun can be swapped out for the Big-E Gun Ready-to-assemble plastic model kit. Water-slide decals included. 1/72 Scale. Groundsearch: Approximately 40mm in height. Figures: Approximately 20mm in height.
・*Waterslide decals to recreate the markings of the Groundsearch are included.
・*Plastic model adhesive required for assembly.
・*Use plastic model paint for painting.
・*Gun can be swapped out for the Big-E Gun Ready-to-assemble plastic model kit. Water-slide decals included. 1/72 Scale. Groundsearch: Approximately 40mm in height. Figures: Approximately 20mm in height.
(GSC07863)
| SKU | GSC07863 |
| Barcode # | 4545784015490 |
| Brand | Max Factory |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.009000000m3 |